Bireysel Analiz

Kendinizi Keşfedin

Bireysel kariyeriniz sizin en önemli hedefinizdir. Kariyer planlamanızı yapacağınız yolda sizi neyin başarıdan mahrum bırakacağını ve hangi davranışlarınızın sizi geleceğe taşıyabileceğini öğrenmek, kariyer hedefleriniz için çok önemlidir. Bireysel farkındalığın arttırılması başarılı olabilmek için oldukça mühim olduğu gibi aynı zamanda kendi limitlerinizi ortaya çıkarmak, sizin limitlerinizin başkaları tarafından kısıtlanmaması içinde oldukça önemlidir. PlusDisc kariyerinizdeki pozitif ilerleme için size yardımcı olur.

bireysel analizle kendinizi keşfedin
pozitif ilerleme

“PlusDisc ekibinizle pozitif ilerleme için size yardımcı olur.”

kariyer planlaması önerileri

Kariyer Planlaması Önerileri

Günümüz şartlarında iş hayatı artık teknolojinin de vermiş olduğu imkanlar doğrultusunda oldukça hızlı tempolu yaşanmaktadır. Bu hızlı tempolu iş hayatında iş bulmak ve uzun süreli bir işte çalışmak ise güçleşmeye başlamıştır. Etrafımızdaki yüksek belirsizlik düzeyiyle, kariyerimizi türbülanslı ekonomik dönemlerde başarılı olmanıza yardımcı olacak şekilde tanımlayabilmek oldukça önem arz etmektedir. Sağlıklı bir kariyer planlaması yapabilmek artık profesyonel olabilme yolunda atılacak ilk adımlardandır, bunun sebebi bireylerin bir kariyeri seçip sonrasında seçilen yolun kendisine hitap etmediğini fark etmesi ve sonlandırmasıdır. Uzmanların bu noktada uyarıları çok nettir, kariyer değişimi verilen tüm emeklerin çöpe atılması demektir. Yeni ve farklı bir kariyere başladığınız zaman ne kadar iş tecrübeniz olursa olsun aslında sıfır tecrübeli olursunuz. Bu sebeple bireylerin mutlu olabilecekleri, çalışma temposuna ve tarzına uyum sağlayabilecekleri iş dallarına yönelmesi oldukça önemlidir. Kariyer değişimi bireylerin maddi yönden zorlanmasının yanı sıra psikolojik olarak da negatif etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple kariyer planlaması demek aslında bireylerin hayatını planlaması demektir.

Kariyer planlaması yapılırken dikkat edilmesi
gereken noktalar ise;

1. Amacınızı Sorgulamak

Bireysel kariyeriniz sizin en önemli hedefinizdir. Kariyer planlamanızı yapacağınız yolda sizi neyin başarıdan mahrum bırakacağını ve hangi davranışlarınızın sizi geleceğe taşıyabileceğini öğrenmek, kariyer hedefleriniz için çok önemlidir. Bireysel farkındalığın arttırılması başarılı olabilmek için oldukça mühim olduğu gibi aynı zamanda kendi limitlerinizi ortaya çıkarmak, sizin limitlerinizin başkaları tarafından kısıtlanmaması içinde oldukça önemlidir. PlusDisc kariyerinizdeki pozitif ilerleme için size yardımcı olur.

amacınızı sorgulamak

2. Geleceğe net bakış

Geleceğe ön yargısız ve net bir bakış geleceğinizi tahmin etmenin en önemli yöntemlerindendir. Sizin için gelecek nedir? Büyük resimde ne görüyorsunuz? Çok klişe olacak ama bundan 10 veya 15 sene sonrasını hayal edebiliyor musunuz? Geleceği tahmin edilebilir yapmak net bir bakış açısına sahip olmanızı sağlar. Gelecek dediğimiz zaman ise hedef diyebiliriz aslında çünkü yolun sonundaki bayrağı görmek çok önemlidir. Eğer yolun sonundaki bayrak bizim hedefimizse yapmamız gereken şey yol boyunca küçük bayraklar oluşturmaktır. Yani ara hedefler belirlemektir, ara hedefler bizim ana hedefimize gideceğimiz yolda bize rehberlik ederler ve hedefimizden kopmadan ilerlememize yardımcı olurlar. O küçük bayrakları toplayarak devam etmek aynı zamanda hedefimize yürüdüğümüz bu engebeli yolda bizleri oldukça motive eder, kolay kolay düşmeyiz düşsekte kalkabilecek motivasyona sahip oluruz çünkü başarmışızdır.

amacınızı sorgulamak

3. Kariyer hedeflerimizi belirlemek

Hedefler vizyonumuzu gerçeğe dönüştüren araçlarımızdır. Gerçek performansımızı belirleyen unsur, göstermiş olduğumuz mücadele ile hedefimiz arasındaki mesafemizdir. Ne kadar çok mücadele edersek edelim hedefimize yakınlaşabildiysek performansımız yüksektir diyebiliriz. Amacımızı belirleyip, geleceğe net bir bakış açısı yakalayıp hedeflerimize yaklaşabildiysek doğru yolda gidiyoruzdur. Bunları gerçekleştirdiğimiz zaman hedeflerimizi ve kurmuş olduğumuz stratejimizi tekrardan gözden geçirebiliriz, hedeflerimiz bizi ne kadar yansıtıyor diye düşünmemiz gerekir. Eğer hedeflerimize çok çabuk ulaşabildiysek demek ki kendimizi biraz daha zorlayabiliriz. Gidişatımızda bir problem varsa tekrardan strateji kurmanın zamanı gelmiştir, zaman geçmeden en baştan başlayabiliriz. Hedeflerimizin etkili olabilmesi için bize özel, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı olmasına dikkat etmemiz gerekir.

amacınızı sorgulamak

4. Bireysel gelişim

Planlanan her kariyer yolunda bireyleri birbirinden ayıran bazı temel unsurlar vardır. Bu unsurların belirlenmesi kariyer yolumuzu oluşturmadaki başarımız için çok önemlidir. Her iş pozisyonun farklı gereklilikleri vardır. Eğer seçmiş olduğumuz kariyer pozisyonu bize uygunsa yapmamız gereken çok önemli bir adım vardır. Bu adım bu pozisyonun gerekliliklerini sağlayabilecek eğitimlere tabii olmaktır. Eğitimlerin dışında şayet yola yeni çıkmışsak seçmiş olduğumuz yolda başarılı olan kişilerle iletişime geçerek sorularımıza cevap arayabilir ya da bizimle aynı yolu seçmiş kişilerin olduğu ortak ağları takip etmeye başlayabiliriz. Bu noktadaki amacımız yetersiz olabileceğimizi düşündüğümüz alanları tespit etmek ve bu noktalarda kendimizi geliştirmek olmalıdır.

amacınızı sorgulamak

5. Kariyer mentörleri

Tembel insan yoktur, sadece kendisine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü amaçları olmayan insanlar vardır. Seçmiş olduğumuz hedefleri seçemeyen insanlar, bizim beraber yol almak isteyeceğimiz insanlar olamaz. Seçmiş olduğumuz yolda bizden daha önce yürümüş insanların ayak izlerini takip edebiliriz ancak burada çok önemli bir detay vardır, buda "her bireyin problem çözme yeteneğinin kendine özel olduğudur". Yolumuzda karşımıza çıkacak problemler karşısında mütevazi olmak ve geniş bir perspektiften bakmamız gerekir, bizden daha önce bu yolda yürüyen insanlardan ilham alabiliriz ancak vereceğimiz her türlü karar nihayetinde bizi temsil etmelidir. Tecrübe yaşanmışlıkla ve bilgiyle doğru orantılıdır, tecrübe etmek için sadece yaşanmışlık değil aynı zamanda gerekli bilgiye de sahip olmak oldukça kıymetlidir. Kariyer yolumuzda bizi destekleyecek kıymetli danışmanlar aramak için çaba göstermemiz gerekir. Unutulmamalıdır ki başarılı kariyere sahip bireyler, bilgi birikimlerini ve deneyimlerini gelecek nesillere aktarmak için fırsatlar ararlar.

amacınızı sorgulamak

6. Profesyonel ağa sahip olmak

İnsan yalnız yaratılmamıştır, evet hepimiz zaman zaman yalnız kalmak isteriz ancak kimse ömrü boyunca yalnız kalmak istemez. Profesyonel ilişkiler yaratmamız hem sosyal açıdan hem de iş ilişkileri açısından hayati derecede önemlidir. Unutulmamalıdır ki başkalarının yardımları ile gerçek potansiyelinize daha rahat ulaşabiliriz. Ortak kariyer yolunu bizimle paylaşan insanlarla bağlantıya geçmenin bize çok yardımı olacaktır. Hedefimize olan yolculuğumuzu kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek fikirlerin desteğin yardımına ihtiyacımız vardır. Profesyonel ağ oluşturmak bizi asla karşılaşmamış olabileceğimiz bir çok fırsat sunacaktır.

amacınızı sorgulamak

7. Kariyer yolumuzla alakalı her şeyi öğrenmek

Kariyerimizle ilgili her bilgiyi öğrenmeyi alışkanlık haline getirmemiz lazım. Yerel ve global olarak seçmiş olduğumuz kariyerdeki başarılı insanları incelememiz gerekir. Bu alanda çok geniş araştırmalar yapmak, iletişime geçeceğimiz insanları iyi tanımak ve o insanların kültürünü bilmek oldukça önemlidir. Ne kadar çok araştırma yaparsak o kadar öğrenmiş ve kendimizi global olarak da geliştirmiş oluruz. Bu sayede kariyer alanımızda karşımıza çıkabilecek fırsatları veya zorlukları daha iyi değerlendirebiliriz. Büyük yöneticilerin önemli özellikleri zorlukları fırsata çevirebilmeleridir. Alanımız hakkında bilgi sahibi olmak bizi birçok bireyden ayıracaktır, en önde olabilmek için büyük adımlar atmamıza gerek yoktur, tek bir adım dahi önde olursak en öndeki kişi oluruz. İnsanlar bize saygı duyarlar ve bizi dinlemek isterler, bu durum ise direk olarak güvenilir olmakla bağlantılıdır. İnsanlar bize ne kadar güvenirse bizimle o kadar çok çalışmak isterler, istenen insan olmayı istiyorsak en başta güvenilir insan olmayı başarabilmemiz gerekir. Bunu başarabildiğimiz zaman insanlara sesimizi duyurabiliriz.

amacınızı sorgulamak

PlusDISC ile iş gücünüze güç katın!

Disc kişilik testi, iş dünyasında kullanılan en yaygın ve doğru testidir. Personelleriniz hangi işlere yatkın olduklarını, zorluklar karşısından nasıl hareket edebileceklerini ve iletişim becerileri gibi daha bir çok özelliklerini en doğru şekilde analiz edin!

Hemen Başlayın